Tibetská mísa neboli zpívající mísa

   Seznámíme Vás s tibetskou mísou a jejím možným použitím. Zaměříme se na vliv vibrací tibetské mísy, na mísu jako hudební a relaxační nástroj.

   Její původní použití je zahaleno rouškou tajemství. Předpokládá se, že se používala ve východní mystice jako rituální nástroj. V naši době a v naší zemi tibetská mísa slouží k různým způsobům relaxace a harmonizace zvukem. Zvuk každé mísy je jiný a velmi bohatý na alikvotní tóny. Při hře na tibetskou mísu vznikají intenzivní vibrace, které můžete silně vnímat a cítit.

   Tibetská mísa je tradiční ozvučný lidový nástroj ze slitiny kovů vypadající jako mísa, který pochází z Nepálu, byl používán už v polovině 3. tisíciletí př. n. l. nejen k léčení neduhů těla a mysli ale i k různým meditacím. Existuje spousta druhů tibetských mís, např.: Velká chrámová mísa, „Talíř“ tzv. cestovní mísa a nebo kosmotvorka – univerzální zpívající mísa. Každá mísa má trochu jiný tón.

   Původ můžeme vystopovat pravděpodobně v Nepálu nebo Tibetu, odkud se následně rozšířila do dalších zemí Jihovýchodní Asie – Číny, Japonska, Bhútánu a Indie. Původní náboženství v oblasti Nepálu a Tibetu v době vzniku mís tvořil především šamansko animistické náboženství „Bön“, které vyznávalo oduševnělost všech předmětů, věcí a jevů. Mísy byly využívány pravděpodobně k vyladění osob pro komunikaci se světem nekaždodenní reality a pro uvedení do stavu meditace a vnitřní rovnováhy. Zhruba v 7. století našeho letopočtu se dostává do Tibetu buddhismus, který přejímá mnoho prvků z původního náboženství Bön a nechybí ani osvědčená pomůcka – zpívající mísa.

   Slitina kovů na Tibetské mísy: Kolem složení slitiny kovů, ze kterých se vyrábějí mísy, panuje mnoho otázek a mýtů. Někteří autoři uvádějí, že kov pro mísy se vyrábí ze slitiny sedmi kovů, které reprezentují sedm tradičních astrologických „planet“. Pravděpodobně jde ale o nepřesný údaj. Většina odborných pramenů uvádí jako základ pro slitinu tibetských mís tzv. „Panchaloga“ – což je v doslovném překladu „pět kovů“. A je využívána pro odléván sošek a dalších předmětů do chrámů. Jde tedy o „posvátnou“ slitinu, která se využívá i pro odlévání obětních mís. V Panchaloze nalezneme zlato, stříbro, zinek, železo a měď (některé prameny uvádějí místo zlata a stříbra pouze cín). Ostatní kovy jsou zde pouze ve stopových množstvích.

   Mohou být tepané nebo lité. Některé jsou zdobené a některé ne.Vytvářejí tkz."Alikvótní tón" to je souhra dvou tónů najednou.